Polisen Popeye Doyle jagar en fransk narkotikasmugglingsliga i Marseille och blir kidnappad av heroinbossen Alain Charnier. Efter tvångsadministrerat missbruk tvingas han kämpa för att bli av med sitt beroende samtidigt som han samarbetar med en fransk kollega för att fånga Charnier.
18 augusti, 1975
John Frankenheimer
Alexander Jacobs
Robert Dillon
Laurie Dillon
USA
French Connection II
| Filmkultur |
Som medlem kan du filtrera på spelplattformar och musikgenrer samt stänga av autospelning av trailers.
Registrera digDenna sajts underhåll är helt beroende av reklamintäkter och premiummedlemmar. Vänligen stäng av din annonsblockerare eller bli premiummedlem för att slippa reklam.
Ett premiummedlemskap kostar 39:- för en månad eller 299:- för ett år och då låser du upp funktioner och du stödjer också en oberoende utvecklare.
Tänk på att:
Alla recensioner kontrolleras manuellt.